affiliate-pohadky-728x90-1465999456.jpg
Najdete nás na:
  • Facebook
  • Twitter

VEČÍREK MODERNÍHO FOLKU

Slovo folk má v Česku pro většinu populace poměrně pejorativní nádech...

Zatímco anglická nebo americká scéna skrývá pod pojmem folk opravdové trháky a skvělé hitmakery, česká hudební scéna má v tomto ohledu obrovské mezery. Přesto máme dva projekty, kterými se vyplatí se chlubit. Bratři Orffové a Xavier Baumaxa totiž patří mezi první průkopníky moderního folku u nás…

O tom, zda je Xavier Baumaxa dobrý muzikant, můžete nad pivem debatovat hodiny. Jedno je ale jasné: je to velice originální textař a jeho show vás stoprocentně pobaví. Všechny žáčky základních škol, které si pod folkem představují ty staré „mimo“ písničkáře, by přesvědčil o tom, že ta „hudebka“ snad bude v budoucnu i zábavná. Rozhodně se ale nejedná o nějakého zelenáče, který jen tak vzal do ruky kytaru. Předtím, než se vydal na sólovou dráhu, prošel několika kapelami. Pak to začalo: zrodila se kontroverzní postavička Xavier Baumaxa. Nehne s ním nejpřísnější kritik. Chce provokovat. Jeho texty jsou až dadaisticky šílené, jeho projev trochu připomíná hip-hop. Xavier Baumaxa patří mezi jednu z mála osobností české hudební scény, na kterou prostě budete mít názor.

Bratři Orffové – to je hudebně velice kvalitní projekt. Po dlouhé době. Orffové totiž dokážou nevídaným způsobem propojit klasické s moderními prvky. Ne nadarmo na letních festivalech sklidily obrovský úspěch. Bratři Orffové – Ivánek, Lukoš a Matucha – pochází ze severomoravského Krnova. Místo kytar se nebojí využít zvukovky, počítač a mikrofon. Jejich tvorba – to je kombinace jakéhosi postfolku s downtempovými až ambientními rytmy. Každopádně velice kvalitní záležitost.

Oba tyto postfolkové prvky české hudební scény budete moci najednou vstřebat ve čtvrtek 30. listopadu na Flédě.

Autor: | Zveřejněno: 27.11.2006 0:30:07

Facebook

Reklama na BrnoInfo.cz

Kam v Brně