Najdete nás na:
  • Facebook
  • Twitter

VÁNOCE NA HVĚZDÁRNĚ

Hvězdárna a planetárium Mikuláše Koperníka v Brně na Kraví hoře si na vánoční svátky připravila výjimečnou sérii pořadů pro menší i větší diváky.

Každý den od úterý 26. prosince do soboty 30. prosince totiž hvězdy oslaví své vlastní Vánoce. Právě proto máme v tyto dny vždy na 15. hodinu připraveno představení "Pohádky z nebeské zahrádky". Pěkně v teple pod umělou oblohou velkého planetária zazní hned tři příběhy: Poetické vyprávění o Vítkovi, který zkoumal, kam se večer ztrácí Slunce. O pyšném Měsíci, který nechtěl s nikým kamarádit. O statečném medvědovi, který přivede nejmenší diváky až na hvězdnou oblohu mezi známá souhvězdí.

V 16.30 začíná podvečerní pozorování hvězdné oblohy a panoramatu Brna. Poslední týden v roce 2006 je Měsíc v první čtvrti a budeme ho samozřejmě sledovat i my. Našimi dalekohledy jsou na povrchu Měsíce viditelné například krátery a nebo rozsáhlá pohoří.

Pro starší diváky máme mezi svátky připraveno představení "Betlémská hvězda", které pod umělou oblohou planetária začíná každý den v 18 hodin. Diváci se v tomto případě spolu s moderátorem vydají po stopách pradávného symbolu vánoc - Betlémské hvězdě.

Každodenní program nakonec završí večerní pozorování oblohy, které za jasného počasí začíná v 19 hodin. Kromě Měsíce se tentokrát budou sledovat i objekty vzdálenějšího vesmíru - například hvězdokupy Plejády a Hyády v souhvězdí Býka nebo Mlhovina v souhvězdí Orionu.

Takže to shrňme: Od 26. do 30. prosince, každý den: v 15.00 Pohádky z nebeské zahrádky, v 16.30 podvečerní pozorování oblohy pro rodiče s dětmi, v 18.00 představení "Vánoční hvězda" a v 19.00 pozorování večerní oblohy.

(Hvězdárna)

Autor: | Zveřejněno: 20.12.2006 17:48:14

Facebook

Reklama na BrnoInfo.cz

Kam v Brně