Najdete nás na:
  • Facebook
  • Twitter

SUDOKU MÁ STÁLE STEJNOU ŠAMPIONKU

Šampionka z loňského Mistrovství světa v luštění sudoku, dvaatřicetiletá Jana Tylová z Mostu, se stala i mistryní na Airwaves Mistrovství republiky v této disciplíně.

Šampionát proběhl tuto sobotu, 27. ledna, v brněnském klubu Semilasso za účasti 82 nejlepších luštitelů z ČR a několika hostů ze Slovenska. Po napínavém finále skončil na druhém místě šestadvacetiletý Brňan Pavel Pellar, jenž Českou republiku již reprezentoval na zmíněném světovém klání v italské Lucce. Třetím je patnáctiletý brněnský talent Jakub Ondroušek, který se stal druhou hvězdou klání. Po čtyřech hodinách suverénně zvítězil v základní části a pouze jedno zaváhání ve finále ho připravilo o titul. Všichni tři medailisté budou společně s dalšími třemi finalisty (Vendula Šíchová, Robert Babilon, Petr Nepovím) reprezentovat Českou republiku na Mistrovství světa v luštění sudoku 2007, konaném v pražském Top Hotelu od 28. března do 1. dubna.

Na šampionátu se luštily kromě běžných 9 x 9 i další druhy hádanek – diagonální, nepravidelné, součtové, liché a sudé sudoku a rovněž úplně nové formáty. Finále bylo promítáno na velké projekční plátno. Diváci i ostatní účastníci tak mohli sledovat rozličné postupy luštění finalistů. Velké sympatie vzbudili hlavně nejmladší účastníci – zmíněný Jakub Ondroušek a nejmladší luštitelka, desetiletá Nikolka Klaclová, které byla udělena divoká karta.

Celý turnaj byl rovněž přenášen po internetu a zájemci jej mohli sledovat na oficiálních stránkách Mistrovství světa v luštění sudoku.

„V nominačních turnajích na Airwaves mistrovství republiky se hlásilo přes 3000 adeptů. Počet uchazečů ovlivnilo kromě jiného zveřejnění nominačních hádanek v celostátním Deníku a oblíbených odborných titulech Křížovka a hádanka a Luští celá rodina. Vedle nejlepších luštitelů-čtenářů se do domácího šampionátu zapojili vítězové přeboru Grand prix, jenž proběhl v listopadu v Mostě, a dále vítězové Airwaves Sudokuligy. Konkurenci jsme ještě zahustili přizváním slovenských šampionů,“ popisuje obsazení turnaje Vítězslav Koudelka. On sám byl kapitánem českého týmu na MS 2006.

2. ročník Mistrovství světa v luštění sudoku se uskuteční v pražském Top Hotelu od 28. března do 1. dubna 2007. Akce se uskuteční pod záštitou prezidenta republiky Václava Klause. Je očekávána účast 200 šampionů z 30 zemí celého světa. Zvláštností Mistrovství světa v luštění sudoku bude off-program v podobě klání celebrit a VIP účastníků. I mezi nimi má sudoku oddané a velmi zdatné hráče.