affiliate-pohadky-728x90-1465999456.jpg
Najdete nás na:
  • Facebook
  • Twitter

JAZZ FEST BRNO

Šestý ročník mezinárodního jazzového festivalu je přehlídku vynikajících interpretů a potěší svým pestrým programem nejen náročné posluchače ve dnech 24.4 - 29. 4.

Jazz Fest Brno si za svoji poměrně krátkou, avšak o to intenzivnější existenci našel pevné místo na kulturní mapě republiky i střední Evropy a jeho značka reprezentuje přehlídku nejrůznějších proudů moderní hudby často škatulkované pod pojem jazz. Jazz má nekonečně mnoho stylových tváří a Jazz Fest Brno již šestým rokem vytrvale většinu z nich svým návštěvníkům nabízí.

 

I ročník 2007 potvrzuje dramaturgický trend představovat jazz v celé jeho šíři s důrazem na současnost a výrazné osobnosti, jež stojí u žánrového kormidla. Jak jinak než kormidelníkem nazvat třeba Davea Douglase, leadera Keystone Sextetu, mimořádně tvůrčího umělce s žánrovým přesahem, autorským potenciálem a kapelnickým darem? Nebo devítinásobného držitele ocenění Grammy Eddieho Palmieriho? Vždyť už tři desítky let kraluje světu latin jazzu a jeho Afro-Carribean Jazz All Stars nejsou žádnou falešnou obchodní pečetí, ale naopak autentickou hvězdnou kapelou složenou z hráčů světové extratřídy! Brian Lynch, Yosvanny Terry i další členové all star skupiny jsou reprezentanti nevelké skupiny těch, o které se perou všichni jazzoví zaměstnavatelé. Eddie Palmieri – jako jeden z nich - dodává kapele ducha opravdovosti, vášnivou energii svojí perkusivní hrou na klavír i entuziasmus prosvícený karibským sluncem.

 

Zmíněné vizionáře světového jazzu doplňují leadeři jazzu domácího – Jaromír Honzák, tvůrčí duch a jazzový myslitel s nepřeslechnutelným hudebním sdělením a Robert Balzar, precizní řemeslník s notnou dávkou kreativity a kapelnického sebevědomí. Je jen vzácnou shodou okolností, že si oba našel ten stejný nástroj – kontrabas. V přítomnosti rezonujícího dřevěného těla plného ladných křivek se rodí myšlenky pro českou hudbu zásadní a potvrzují, že v tradici navazující na Jiřího Mráze a Miroslava Vitouše nezajde česká kontrabasová škola na úbytě. O basový grunt jde nepochybně i v případě Victora Baileyho. Legenda fusion je po čtyřech letech podruhé v Brně a tentokrát s ještě silnější sestavou! Jméno Lenny White má nejen mezi bubeníky obrovský zvuk a fakt, že se ho Victorovi Baileymu podařilo dostat na jeho současné evropské turné, je potěšitelnou zprávou nejen pro ně. Baskytarová virtuozita dominuje i slovenské souljazzové sestavě Deep´n Space, kde je výkonným srdcem bratislavský Juraj Griglák. Paletu kytarových barev před Griglákovým vystoupením doplní eklektický francouzský virtuoz Sylvain Luc v rámci sólového kytarového recitálu v náladě jeho nedávné mimořádně vyvedené nahrávky Ambre.

 

Další domácí talenty reprezentují i avantgardní minibigband NUO a kreativní nadžánrové kvarteto Limbo. Pěveckou špičku pak Dan Bárta, jehož projekt s triem Roberta Balzara odhaluje další, tu méně probádanou oblast zpěvákova talentu. Dan Bárta je jedním z mála zpěváků, kteří dokáží oslovit posluchače napříč žánry a přesvědčit je o naprosté autenticitě sdělení bez ohledu na škatulky. Když má Bárta za sebou tři osobnosti schopné tak hladce vytvořit fungující hudební těleso, na komfortním polštáři harmonií klavíristy Stanislava Máchy, synkopickém předivu bubeníka Jiřího Slavíčka a Balzarově basovém fundamentu pevnosti žuly se zpěvák nechá unášet až do nejvzdálenějších koutů kreativního světa.

Jazz Fest Brno začíná 24. dubna preview dnem v klubu Stará pekárna a pokračuje 25. 4. v královopolském Semilasse, kde se usadí na čtyři dny. Vyvrcholí 29. 4. hlavním koncertem Dana Bárty a Eddieho Palmieriho v Janáčkově divadle. Nezbytnou součástí bude opět workshop, tentokrát s Victorem Baileym v komorním sále JAMU v sobotu 28. 4. v odpoledních hodinách, stejně jako tradiční a nadmíru populární jamsessions festivalových interpretů s kvartetem Ondřeje Štveráčka i hudebníky z publika.

 

Tisková konference k festivalu proběhne 12. 4. v 11:00 v jazzové kavárně Podobrazy na Moravském náměstí. Více informací k festivalu naleznete také na webových stránkách www.jazzfestbrno.cz.

 

 

Autor: | Zveřejněno: 2.4.2007 23:40:50

Facebook

Reklama na BrnoInfo.cz

Kam v Brně