Najdete nás na:
  • Facebook
  • Twitter

Festival španělské kultury IBERICA 2007 (22. - 25. 8. 2007)

Čtvrtý ročník mezinárodního festivalu španělské kultury IBERICA začíná ve středu 22. srpna v Praze a Boskovicích a do soboty 25. 8. nabídne místním fanouškům v Brně, Bratislavě, Praze a Boskovicích i flamencovým turistům celou řadu atraktivních koncertů a temperamentních tanečních kreací.

Čtvrtý ročník mezinárodního festivalu španělské kultury IBERICA začíná ve středu 22. srpna v Praze a Boskovicích a do soboty 25. 8. nabídne místním fanouškům v Brně, Bratislavě, Praze a Boskovicích i flamencovým turistům celou řadu atraktivních koncertů a temperamentních tanečních kreací. Nosným tématem letošního ročníku festivalu španělské kultury IBERICA je totiž tanec!

Tanec je samozřejmě i esenciální součástí iberoamerické kultury a jen těžko bychom si ji bez něj dokázali představit. Temperament a opravdovost, s nimiž španělé a „latinos“ k jedné z nejelegantnějších forem lidského pohybu přistupují, snadno dokáží nakazit tanečníky po celém světě. Bylo by s podivem, že jeho vlivu zůstali ušetřeni zrovna ti naši? Nepochybně! Taneční umění se na letošním ročníku putovní show IBERICA představí v nejrůznějších podobách – flamenco, moderní tanec či salsa. Absolutní splynutí s rytmem, ladnost pohybu, vášeň – to vše vyjadřuje všechny zmiňované podoby, jejich spojovacím prvkem zůstává španělská, či na ni navazující latinskoamerická kultura.

Festival IBERICA už tradičně nabízí kulturní zážitky pasivní i participaci aktivní. Pro diváky je připravena série pěti vystoupení ve čtyřech různých městech, pro adepty iberoamerického tance či instrumentálních dovedností pak čtyřdenní tvůrčí dílny. Zájemci o workshopy mohou vybírat ze široké nabídky – flamencový tanec, salsa, flamencová kytara a perkuse. Dílny pod vedením lektorů ze Španělska, Kolumbie a Slovenska se budou odehrávat už tradičně na boskovickém zámku a v přilehlých prostorách ve dnech 22. - 25. srpna a jejich vyvrcholením bude závěrečná fiesta v Zámeckém skleníku v sobotu 25. srpna.

Festivalové koncerty letos roztancují diváky a posluchače v Boskovicích (22.8.), v Praze (22.8.), v Brně (23.8.), v Bratislavě (24.8.) a festival uzavře slavnostní galakoncert na nádvoří boskovického zámku (25.8.).

Jedním z hlavních diváckých magnetů letošní Iberiky bude bezesporu dvojice flamencových tanečníků z Granady – Patricia Guerrero a Luis de Luis. Patricia Guerrero, teprve sedmnáctiletá tanečnice, je vycházející hvězdou na flamencovém nebi a i přes své mládí se už chlubí řadou ocenění z nejprestižnějších soutěží a festivalů, na kterých spolupracovala s mnoha umělci slavných jmen. Luis de Luis pochází z rodiny flamencových umělců a svoji dráhu profesionálního tanečníka započal velmi brzy – již od dvanácti let sklízí úspěchy na nejrůznějších pódiích po celém světě. Jeho spolupráce s legendárním kytaristou Paco Penou mu vydobyla popularitu nejen ve Španělsku, ale i v zahraničí. Oba umělce doprovodí španělští hudebníci pod vedením Davida Carmony, který je jedním z nejvýraznějších objevů mladé generace flamengových kytaristů. Flamencová kytara je synonymem virtuozity a nadaný romský kytarista z Granady David Carmona patří mezi její současné nejvýraznější talenty. Kytara ve flamencu často funguje jako celý orchestr a její skuteční mistři ji právě tak bohatě dokáží rozeznít. Takovým mistrem je i David a svůj talent zhmotňuje pomocí strun a ozvučných desek do precizního rytmického přediva i brilantních tónových kaskád.

Vítaným ozvláštněním letošního festivalu bude vystoupení tanečního divadla MAXIMVS, které na festivalu Iberica prosvítí španělské slunce v choreografii Sol (slunce) legendárního amerického choreografa Joe Alegada na hudbu mistra world music, oudisty Anouara Brahema a britského saxofonového experimentátora Johna Surmana. Slovenskou flamencovou scénu bude reprezentovat vynikající kytarista Martin Bies a jeho skupina FLAMENCO CLAN. Bies V současnosti prezentuje koncertní programy sestavené z vlastní osobité tvorby, originálních aranžmá skladeb největších mistrů flamenca a za asistence svého klanu, jemuž dominuje El Demo - nepochybně největší osobností flamencového zpěvu v střední a východní Evropě - formuje syntézu flamencové kytary, zpěvu a tance do mimořádně zajímavého tvaru.

Historie flamenga se začíná počítat od 18. století, kdy se po dlouhém procesu vzájemného ovlivňování spojil původní andaluský folklor s folklorem jihošpanělských cikánů, kteří přišli na území Španělska již v 15. století a od té doby se pravidelně objevují ve španělské literatuře jako součást reálií, dokonce i v dílech Cervantese nebo Lope de Vegy. Vznikl tak základ, který se již velmi podobá flamengu, jak ho známe dnes. Flamengo bylo ovlivněno mnoha kulturami: arabskou, židovskou, křesťanskou, ale ta, která dokázala vše spojit a přidat svůj díl tak, aby vzniklo nové a osobité umění, byla právě kultura cikánská. Velká většina interpretů flamenga jsou právě cikáni (gitanos), i když samozřejmě existují a existovali vynikající umělci necikánského původu (payos).

 

Součástí festivalu bude také výstava prací španělského výtvarníka Santiaga Susa a oblíbená degustace španělských vín a kulinářských specialit. Více informací k festivalu naleznete na webových stránkách www.iberica.cz

www.iberica.cz

Autor: | Zveřejněno: 20.7.2007 12:29:44

Facebook

Reklama na BrnoInfo.cz

Kam v Brně