Najdete nás na:
  • Facebook
  • Twitter

Druhý ročník soutěže Fyzikální cirkus zavede účastníky na Mars

Vzhůru na Mars je podtitul letošního ročníku netradiční soutěže Fyzikální cirkus, která se stejně jako loni uskuteční na brněnské Kraví Hoře. Již druhý ročník soutěže studentských týmů v experimentální fyzice pořádá Masarykova univerzita, Hvězdárna a planetárium Mikuláše Koperníka v Brně a Spolek přírodovědců Masarykovy univerzity v sobotu 26. dubna. Nově se mohou zapojit také studenti vysokých škol. Termín zaslání přihlášek mailem nebo písemně na adresu brněnské hvězdárny je 30. března.

Soutěžit se bude opět  ve dvou disciplínách: stavění raket na vodní pohon a stavění vozítka poháněného pastičkou na myš. Úkolem soutěžících v první disciplíně bude navrhnout a postavit jednoduchou raketu poháněnou vodou a stlačeným vzduchem, která se musí co nejdéle udržet ve vzduchu. Ve druhém úkolu se družstva pokusí sestavit z běžné pastičky na myš vozítko - Marsochod, které projede vytyčenou trasou v co nejkratším čase. Aby měli všichni stejné podmínky zašlou pořadatelé každému soutěžnímu týmu ihned po přihlášení standardní pastičku označenou razítkem brněnské hvězdárny.

Oba experimenty ohodnotí nezávislá odborná komise. Ve hře bude celá řada zajímavých cen od několika sponzorů. Součástí happeningu bude i bohatý doprovodný program pro přihlížející veřejnost. Organizátoři slibují pozorování denní oblohy, Úžasné divadlo fyziky, multimediální pořad Ve stavu beztíže a představení české amatérské družice Cubesat.

Loni se do soutěže zaregistrovalo celkem 18 týmů. Konstrukci vodní rakety nakonec zvládlo a přijelo předvést sedm týmu z Brna, Hodonína, Ostravy a Prahy. Jedna z raket vystoupala až do výšky padesáti metrů a ve vzduchu se udržela přes sedm sekund. Odpoledne se pak stavěla zeď z deseti cihel tak, aby ve vodorovném směru dosáhla do největší možné vzdálenosti, aniž by se ale dotýkala podlahy. Rekordní tým dosáhl neuvěřitelné vzdálenosti 47,05 cm.

Více informací na http://cirkus.hvezdarna.cz

Autor: | Zveřejněno: 13.3.2008 20:04:04

Facebook

Reklama na BrnoInfo.cz

Kam v Brně