affiliate-pohadky-728x90-1465999456.jpg
Najdete nás na:
  • Facebook
  • Twitter

Endoskopie NMB: První v Česku ve vyšetřeních kolorektálního karcinomu

Endoskopické centrum brněnské Nemocnice Milosrdných bratří (EC NMB) v loňském roce provedlo nejvíce vyšetření v rámci Národního programu sreeningu kolorektálního karcinomu v České republice. Národní preventivní program se zaměřuje na občany nad 50 let věku, bez zjevných příznaků, kteří neměli výskyt rakoviny v blízké rodině, ale u kterých možné riziko ukázala předběžná vyšetření.

Podle dostupných informací Institutu biostatiky a analýz Masarykovy univerzity v roce 2007 lékaři v NMB vyšetřili pro podezření z karcinomu tlustého střeva 153 pacientů z rizikové skupiny nad 50 let. Nad počet sto vyšetření se z 206 endoskopických pracovišť v Česku dále dostala zařízení v Ostravě a ve Zlíně. Ostatní instituce Národního programu screeningu kolorektálního karcinomu vyšetřily loni průměrně od jednoho do sta pacientů.

I podle předběžných údajů za první dva měsíce letošního roku je EC NMB na prvním místě s 27 vyšetřenými pacienty.

„Aby vyšetření skutečně bylo stoprocentní, je nutné pečlivě prohlížet celé tlusté střevo centimetr po centimetru.Máme k disposici techniku, která zvýrazňuje jinak snadno přehlédnutelné detaily," řekl primář Endoskopického centra NMB MUDr. Ivan Hošek. Rakovina tlustého střeva je nebezpečná tím, že se klinicky projevuje až v pokročilých stádiích nemoci.

Při zahájení preventivního programu před pěti lety obdržela NMB od státu na přístrojové vybavení 1,7 milionu korun. „Není zatím jasné, zda v budoucnu získáme finance i na obnovu za tu dobu již opotřebované techniky," uvažuje Hošek.

Pracovníci EC NMB provádějí endoskopická vyšetřování jícnu, žaludku, dvanácterníku, tračníku a rekta, endoskopicko-radiologické vyšetřování žlučových a pankreatických vývodných cest a žlučníku, endoskopické léčebné metody v horní i dolní části zažívací trubice. Celkový počet ročně vyšetřených a ošetřených osob přesahuje číslo 12 000.

„Spočítali jsme, že za l rok koloskopy projdeme centimetr po centimetru kolem 7 kilometrů tlustého střeva," popsal Hošek.

V roce 2006 ministerstvo zdravotnictví při centru v brněnské Polní ulici zřídilo i Centrum pro biologickou léčbu nespecifických střevních zánětů. „Těmito centry nedisponují ani některé fakultní nemocnice," upozornil Hošek.

Autor: | Zveřejněno: 25.3.2008 10:11:36

Facebook

Reklama na BrnoInfo.cz

Kam v Brně