affiliate-pohadky-728x90-1465999456.jpg
Najdete nás na:
  • Facebook
  • Twitter

Do druhého ročníku Fyzikálního cirkusu se přihlásilo přes 30 týmů

Vzhůru na Mars je podtitul letošního ročníku netradiční soutěže Fyzikální cirkus, která se uskuteční v sobotu 26. dubna od 10:00 do 17:00 na brněnské Kraví hoře. Do druhého ročníku soutěže v experimentální fyzice se přihlásilo 31 týmů.

Soutěž pořádá Masarykova univerzita, Hvězdárna a planetárium Mikuláše Koperníka v Brně a Spolek přírodovědců Masarykovy.

Soutěžit se bude ve dvou disciplínách: stavění raket na vodní pohon a stavění vozítka poháněného pastičkou na myš. Aby měli všichni stejné podmínky, zaslali pořadatelé každému přihlášenému týmu standardní pastičku označenou razítkem brněnské hvězdárny. Úkolem družstev bude sestavit z  pastičky vozítko - Marsochod, které projede vytyčenou trasou o délce tři metry v co nejkratším čase.

Úkolem soutěžících v první disciplíně bude navrhnout a postavit jednoduchou raketu poháněnou vodou a stlačeným vzduchem, která se musí co nejdéle udržet ve vzduchu. Řada týmů bude obhajovat své úspěchy z prvního ročníku a rakety proto jistě inovovala.

Oba experimenty ohodnotí nezávislá odborná komise. Ve hře bude celá řada zajímavých cen od několika sponzorů. Součástí happeningu bude i bohatý doprovodný program pro přihlížející veřejnost. Organizátoři slibují pozorování denní oblohy, Úžasné divadlo fyziky, multimediální pořad Ve stavu beztíže a představení české amatérské družice Cubesat.

Loni se do soutěže zaregistrovalo celkem 18 týmů. Konstrukci vodní rakety nakonec zvládlo a přijelo předvést sedm týmu z Brna, Hodonína, Ostravy a Prahy. Jedna z raket vystoupala až do výšky padesáti metrů a ve vzduchu se udržela přes sedm sekund. Odpoledne se stavěla zeď z deseti cihel tak, aby ve vodorovném směru dosáhla co nejdále, aniž by se ale dotýkala podlahy.

Více informací na http://cirkus.hvezdarna.cz

Autor: | Zveřejněno: 23.4.2008 15:07:09

Facebook

Reklama na BrnoInfo.cz

Kam v Brně