affiliate-pohadky-728x90-1465999456.jpg
Najdete nás na:
  • Facebook
  • Twitter

Hasiči předvedou špičkovou techniku

Nejmodernější speciální techniku předvedou brněnští a jihomoravští hasiči od dneška (13.5.) do soboty na brněnském výstavišti v rámci doprovodného programu mezinárodního veletrhu požární a bezpečnostní techniky Pyros 2008.

Na volné ploše u pavilonu Z hasiči návštěvníkům představí dvě mobilní dekontaminační stanoviště pro dekontaminaci osob a techniky. Tato špičková zařízení (při přepravě uložená ve dvounápravovém přívěsu a v kontejneru) umožňují dekontaminaci až 60 osob pracujících v zamořeném prostředí za hodinu a dekontaminaci 5 - 10 zamořených motorových vozidel a techniky. Zařízení pro dekontaminaci techniky bylo kromě cvičného provozu nasazeno při ostrém zásahu k likvidaci následků ptačí chřipky v Pardubickém kraji. Obě dekontaminační stanoviště doplňuje kontejner nouzového přežití - mobilní terénní zázemí pro nouzové shromáždění osob při hromadném neštěstí, nebo pro ubytování hasičů při dlouhodobém nasazení v rámci záchranných prací. Také toto zařízení bylo již několikrát nasazeno v ostrém zásahu - například při záchraně speleologů z jeskyně v Moravském krasu v extrémním mrazivém počasí.

Na volné ploše u pavilonu ministerstva vnitra (pavilon G1) hasiči představí  nový technický automobil na podvozku IVECO, který slouží k přepravě a k zásahům skupiny hasičů - lezců, specialistů pro práci ve výškách a nad volnou hloubkou. Moderní vozidlo doplňuje technický unikát - štěrbinová kamera k průzkumu sutin, uzavřených prostorů a dalších nepřístupných míst. Kamera, kterou experti brněnského VUT vyvinuli speciálně pro hasiče, díky teleskopické tyči vidí ve vodorovném směru do vzdálenosti až 8 metrů a na optickém kabelu až do 30 metrů. K dalšímu vybavení vozidla lezecké skupiny HZS patří také zařízení pro mikrotrhací práce pomocí výbušnin, a rozpěrné tyče, svorníky a jiná technika ke statickému zajištění narušených či nestabilních konstrukcí a terénních prostor. 

Před stejným pavilonem návštěvníci veletrhu uvidí také mobilní laboratoř školícího střediska HZS Jihomoravského kraje v Tišnově. Moderní pojízdná laboratoř na podvozku IVECO slouží k výjezdům specialistů při chemických a radiolologických haváriích. Vybavení laboratoře umožňuje odběr vzorků a základní rozbor v terénu. Při únicích nebezpečných látek a jiných haváriích mobilní laboratoř vyjíždí do terénu v průměru jednou za týden.


Hašení a vyprošťování osob z vozidla

Na volné ploše u pavilonu Z brněnští hasiči od středy 14. do pátku 16. května vždy od 10 do 13 hodin divákům předvedou ukázky praktických zásahů. S pomocí hasiva FIRE ADE hasiči připravili ukázky hašení hořící pneumatiky osobního vozidla, motorové části auta, dále hašení požáru v domácnosti (požáru oleje při smažení potravin). V dalších ukázkách hasiči předvedou hašení hořící nádrže s hořlavou kapalinou, slámy či sena a dřevěné hranice. Hašení požáru doplní i ukázky vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel s použitím hydraulického nářadí Holmatro a přímočaré pily Milwaukee.

Kromě zmíněných ukázek hasiči na volné ploše u pavilonu Z představí program Výchova dětí k požární ochraně a ochraně obyvatelstva, který nyní rozvíjejí na desítkách jihomoravských škol. A prezentaci programu doplní také soutěže pro děti. Soutěže zručnosti pro děti budou připraveny od úterý do čtvrtka vždy od 10 do 15.30 hodin, v pátek 16. května od 10 do 13 hodin.
 

Lidi z věže zachrání vrtulník a lanovka

Jedenáct lidí uvízne v silně zakouřeném prostředí na střeše a podestě vyhlídkové věže pavilonu G brněnského výstaviště. Ve věži vypukne silný požár a přes okamžitou evakuaci všech přítomných lidí se 11 osob záchranářům nepodaří dostat do bezpečí. K záchraně lidí v bezprostředním ohrožení života je povolána skupina hasičů - lezců specializovaných k záchraně osob z výšek a hloubek, na místo je povolán také vrtulník letky ministerstva vnitra. V dramatické záchranné akci se hasičům ve spolupráci s osádkou policejního vrtulníku a díky instalaci transportní lanovky i seskokové matrace a evakuačního rukávu všechny ohrožené pracovníky pavilonu a návštěvníky zdejší kavárny podaří dostat do bezpečí. Tři jednotky profesionálních hasičů mezitím zlikvidují požár věže.

Stresová situace bude naštěstí jen cvičná - uskuteční se jako ukázkové cvičení v rámci doprovodného programu veletrhu Pyros 2008. Cvičení hasičů s účastí policejního vrtulníku začíná ve věži pavilonu G dnes v cca 16.30 hodin.

Autor: | Zveřejněno: 13.5.2008 16:15:35

Facebook

Reklama na BrnoInfo.cz

Kam v Brně