Najdete nás na:
  • Facebook
  • Twitter

Cestou vyhnaných Brňanů

 V rámci projektu Měsíc německé kultury uctí Brno památku obětí událostí posledních květnových dnů roku 1945, známých jako brněnský „Pochod smrti".

Čeští dělníci brněnské Zbrojovky, kteří do posledních dní Třetí Říše za značně nadstandartní ohodnocení vyráběli zbraně pro Wehrmacht, po osvobození města nutně potřebovali dokázat svoje vlastenectví, pročež shromáždili těch asi 27 tisíc německy mluvících Brňanů, které netížilo svědomí či jim chyběla prozíravost a v očekávání návratu k předválečnému normálu ve městě zůstali, a hnali zástup složený téměř bez výjimky z žen, dětí a starých lidí směrem k rakouským hranicím. Ve večerních hodinách pochod došel do asi 30km vzdálených Pohořelic, kde byli přeživší ubytováni v táboře pro nuceně nasazené dělníky. V areálu plánovaném pro desítky či několik málo stovek lidí se brzy začali šířit infekční choroby, především úplavice, které podlehlo na devět stovek osob.

Kříž na místě jejich masového hrobu je cílem pietního pochodu, který v sobotu 31. května pořádá o.s. Fórum pro česko rakouský dialog. Akce začíná v 10h v areálu Augustiniánského opatství na Starém Brně a v rámci možností se bude držet historické trasy, půjde se tedy po ulici Vídeňská do Modřic, po účelových komunikacích podél silnice R53 do Rajhradu a dále do Pohořelic. Přinejmenším zahájení se zúčastní celá řada pamětníků, přímých účastníků tehdejších událostí, účast přislíbil i ministr školství Ondřej Liška či brněnští Skauti.

Pochodu do Pohořelic jako završení projektu Měsíc německé kultury bude v pátek 30. května předcházet prezentace poválečnému vyhnání německy mluvících obyvatel věnovaného Muzea bezpráví povýšeného na zákon, které v 16h ve studentském klubu Krmítko na FSS MU představí jeho provozovatel Vojtěch Halámek.

Autor: | Zveřejněno: 29.5.2008 13:00:30

Facebook

Reklama na BrnoInfo.cz

Kam v Brně